Leasing samochodów używanych dla osób fizycznych. Poradnik

15-08-2019 20:00

Leasing jest dobrze znaną i coraz popularniejszą formą finansowania zakupu samochodu. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą powiększyć swoją flotę aut służbowych. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z tej możliwości może skorzystać osoba prywatna. Warto też zaznaczyć, że przedmiotem zakupu nie musi być nowe auto, ale także już użytkowane.

Leasing samochodów używanych dla osób prywatnych atrakcyjniejszy od zwykłego kredytu

Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to wszystkie należące do niego opłaty dają całościowy koszt uzyskania przychodu u korzystającego z pojazdu. Z kolei, jeśli chodzi o formę finansową, to wydatkiem dla użytkownika będą stanowić odsetki oraz amortyzacja. Obie formy leasingu dają możliwość wykupienia auta, w momencie spłacenia wszystkich rat. Jednak największą korzyść jaką gwarantuje leasing samochodów używanych dla osób fizycznych jest brak skomplikowanych procedur. Uzyskanie takiej formy finansowania jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku kredytu udzielanego przez banki.

Każda osoba starająca się o leasing musi przygotować swój dowód osobisty, deklarację PIT dokumentującą dochód za ostatni rok oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające brak zaległości wobec państwa. Jeśli chodzi o leasing na samochód używany dla osoby fizycznej konieczne jest dołączenie do dokumentacji wyceny rzeczoznawcy, co będzie pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed nabyciem wadliwego pojazdu. W praktyce jednak firmy leasingowe nie przykładają do tego szczególnej wagi. Bardziej jest to w interesie leasingobiorcy, który powinien poświęcić swój czas i pieniądze na wnikliwą wizytę w warsztacie. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzewidzianych problemów.

Różnice w kosztach leasingu pojazdu używanego a nowego

Decydując się na leasing samochodów używanych dla osób prywatnych należy pamiętać, że wysokość składek obowiązkowych, czyli polis OC i AC będzie wyższa niż w przypadku nowego auta. Należy liczyć się z tym, że eksploatacja i nabycie będzie procentowo droższe w stosunku do jego wartości. Z reguły używany samochód jest tańsze od nowego, ale każdy leasingodawca zwraca w takiej sytuacji szczególną uwagę na to, aby nie nabyć przeszacowanego lub zbyt taniego pojazdu. Należy liczyć się z tym, iż wyższa będzie wartość kosztów dodatkowych, jak np. ubezpieczenia czy płatne przeglądy, naprawy oraz coroczne badania techniczne.

Firmy leasingowe stawiają różnorodne kryteria dotyczące samochodów używanych, które mają zostać sfinansowane poprzez leasing. Zazwyczaj chodzi o wiek auta, z reguły starsze niż 5 lat nie wchodzą w rachubę. Poza tym często wymagane jest uiszczenie konkretnej wpłaty własnej. Pod innymi względami leasingodawcy są bardziej elastyczni. Leasing samochodów używanych dla osób fizycznych może trwać do 48 miesięcy, jednak i w tej kwestii można znaleźć kilka wyjątków. Istotny jest też fakt, iż doposażania leasingowanego samochodu wymaga uzyskania zgody od firmy leasingowej, która jest jego właścicielem.