Kupując zarówno nowe, jak i używane auto, warto przed podjęciem finalnej decyzji odbyć jazdę próbną. To dzięki testowej przejażdżce potencjalnym nabytkiem jesteśmy w stanie przekonać się, czy samochód spełnia nasze potrzeby. Z kolei jeśli mamy do czynienia z używanym pojazdem, to jazda próbna pozwoli nam na zweryfikowanie stanu technicznego. W jaki sposób należy przygotować się do testu kupowanego auta? Na co zwrócić uwagę?
Wybór należy zweryfikować, stąd jazda testowa jest konieczna przy dokonywaniu zakupu jakiegokolwiek samochodu. Zazwyczaj jest to ostateczne sprawdzenie danego modelu, więc jeśli aktualny właściciel nie jest skory do zezwolenia na krótki sprawdzian możliwości pojazdu, to z zakupu należy zrezygnować. Najprawdopodobniej chce zataić jakąś wadę. Z kolei w przypadku zakupu nowego auta każdemu przysługuje jazda próbna. Seat oraz inne marki praktykują taki zwyczaj w swoich autoryzowanych salonach dealerskich.
Jazda próbna przede wszystkim ma utwierdzić nas w przekonaniu, że samochód jest do nas dopasowany. Czy zawieszenie jest komfortowe? Czy auto dobrze się nam prowadzi? Jak w praktyce sprawdza się układ kierowniczy, silnik? Jazda testowa powinna odbyć się także w towarzystwie drugiej osoby. Dzięki temu pozyskamy opinię z fotela pasażera, który wyzbyty emocji będzie mógł wydać obiektywną opinię na temat pojazdu.
Jednym z kluczowych elementów jazdy próbnej jest wytypowanie odpowiedniej trasy. Testowany samochód warto sprawdzić wśród miejskich uliczek czy na wyboistych podjazdach. Przyda się też przejażdżka po drodze, gdzie będziemy mogli się rozpędzić. Tym sposobem dowiemy się, jak zachowuje się nasze potencjalne auto w różnych sytuacjach. Poznamy jego cechy, których nie można wywnioskować na podstawie oferty, a gwarantuje to tylko jazda próbna. SEAT swoim klientom jest w stanie zaproponować kilka wariantów tras, nie ma też problemu, aby przejażdżka odbywała się wcześniej wytyczonymi przez nas drogami.
Jazda testowa to moment, kiedy powinniśmy dobrze słuchać, aby nie umknęły nam żadne niepokojące dźwięki. Szum spod kół świadczący o zużytych łożyskach. Głośna praca silnika przy większych prędkościach również może świadczyć o wadliwości testowanego samochodu. Podczas jazdy próbnej nowym pojazdem warto zapytać sprzedawcę, co oznaczają konkretne dźwięki. W ten sposób w przyszłości nie wystąpią powody do niepokoju.
Przeprowadzona jazda próbna jest w stanie wyłonić pewne detale, które pozwolą nam na podjęcie ostatecznej decyzji. Dowiemy się, jakie są możliwości oraz jaka naprawa czeka nas w najbliższej przyszłości. Jazda testowa u dealera wymaga wcześniejszego ustalenia daty i godziny. Salony zezwalają na próbę samochodu tylko w towarzystwie przedstawiciela firmy.