Jak wziąć samochód w leasing na firmę krok po kroku

20-09-2019 19:00

Jakie są warunki wzięcia samochodu w leasing? Kto może skorzystać z takiej możliwości? Te pytania nasuwają się jako pierwsze, kiedy to zainteresujemy się leasingiem. To forma finansowania, która nie wymaga od nas posiadania wystarczającej ilości gotówki na zakup pojazdu. Umowa leasingowa to wiele korzyści dla przedsiębiorcy, który może użytkować środek trwały na bardzo korzystnych warunkach.

Na czym polega leasing auta na firmę?

To doskonała alternatywa dla pożyczki lub kredytu, która nie wymaga wielu zbędnych formalności. Kto może wziąć samochód w leasing? Może to zrobić zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca, który dzień wcześniej zarejestrował swoją firmę. Zawarcie umowy z podmiotem finansującym, który staje się właścicielem samochodu i pobiera comiesięczne raty leasingowe, to tak naprawdę kwestia dokonania kilku symulacji, wyboru ubezpieczenia i zebrania wymaganych dokumentów. W świetle polskiego prawa wyróżnia się leasing operacyjny oraz finansowy.

Warunki wzięcia samochodu w leasing odnośnie pierwszego rodzaju dotyczą umowy zawieranej na minimalny okres pięciu lat. Obowiązek odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingodawcy, a na koszt uzyskania przychodu składa się wartość rat leasingowych, opłata wstępna oraz koszty użytkowania pojazdu. Z kolei na leasing finansowy przedsiębiorcy decydują się rzadziej, do kosztów uzyskania przychodu należy część odsetkowa raty leasingowej oraz odpisy amortyzacyjne wraz z kosztami użytkowania auta.

Korzyści leasingowania samochodu dla przedsiębiorcy

Jeśli zastanawiamy się, jak wziąć samochód w leasing na firmę, wystarczy umówić się z doradcą w salonie lub skorzystać ze strony internetowej, na której zamieszczony jest bardzo często kalkulator do symulacji wysokości przyszłych opłat. Kiedy można wziąć samochód w leasing? Nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń, jeśli pojawia się zapotrzebowanie na powiększenie floty firmowej, to warto skorzystać z takiej możliwości. Zwłaszcza, że można sfinansować zakup auta używanego, które może być jeszcze mniejszym wydatkiem dla przedsiębiorcy.

Warto zwrócić uwagę na to, że leasingobiorca otrzymuje korzyści podatkowe z tego tytułu. Podmiot finansujący zwykle pokrywa wszelkie koszty związane z naprawami i przeglądami.

Procedura zawarcia umowy leasingowej jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności należy wybrać interesujący nas model samochodu, a następnie złożyć komplet dokumentów wymagany przez leasingodawcę, tj. NIP, REGON, KRS, dwa dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę oraz wypełniony wniosek leasingowy. Po ich zaakceptowaniu można ustalić szczegóły warunków transakcji. Następnie dokonywana jest opłata wstępna, jeśli taka była wcześniej uzgadniana.

Później pozostaje tylko rejestracja pojazdu i wydanie go do użytku leasingobiorcy. Ta elastyczna forma finansowania samochodu po spłaceniu wszystkich rat daje możliwość wykupienia pojazdu na własność w bardzo atrakcyjnej cenie. Obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania leasingiem wśród przedsiębiorców.