Decydując się na nowy samochód, nie wolno zapominać o jego ergonomii. W dobie rosnących cen paliw oraz większego nacisku na ekologię, spalanie samochodu nierzadko staje się jednym z najważniejszych jego parametrów.
Przeglądając oferty salonów, bez trudu znajdziemy informacje od producenta dotyczące ilości zużywanego paliwa na dystansie stu kilometrów. Wielu kierowców zauważa jednak, że ich nowe samochody odznaczają się znacznie większym spalaniem paliwa niż podano w specyfikacji. Na jego zużycie ma bowiem wpływ wiele czynników, dotyczących przede wszystkim naszej jazdy. W niniejszym artykule opowiemy, jak obliczyć, na ile kilometrów starczy nam paliwa.
Podstawowym czynnikiem jest tu masa samochodu. Modele większe, na przykład rodzinny SEAT Alhambra, potrzebują większej ilości paliwa niż zwykły sedan. Różnicę tę możemy z łatwością zauważyć, porównując konkretne modele producenta. Jest to jednak podstawa ogólnej wartości, którą opisujemy spalanie wozu.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, w obliczaniu spalania należy także uwzględnić to, w jaki sposób korzystamy z samochodu. Często włączana klimatyzacja, większe obciążenie wozu, jazda po mieście – wszystko to sprawia, że nasz wóz zaczyna palić więcej niż uwzględniono na stronie producenta. Optymalne, mniejsze zużycie paliwa możemy zaobserwować przede wszystkim podczas jazdy po autostradzie. Ponieważ nie musimy wówczas hamować co kilka metrów ani zmieniać prędkości, samochód jest w stanie osiągnąć spalanie zbliżone do firmowych specyfikacji. Jak obliczyć zatem spalanie samochodu, jeśli interesują nas bardziej dokładne liczby?
Ponieważ to właśnie jazda po miastach przyczynia się do największego zużycia paliwa w naszym samochodzie, podczas naszej następnej wizyty na stacji możemy dokonać prostego pomiaru. Jak obliczyć średnie spalanie? Wystarczy wyzerować nasz licznik przejechanych kilometrów po zatankowaniu do pełna. Podczas kolejnej wizyty na stacji dzielimy ilość zatankowanego paliwa przez otrzymaną liczbę przejechanych kilometrów, zaś wynik mnożymy przez sto. W ten sposób dowiemy się, ile paliwa potrzebuje nasz samochód, aby móc pokonać 100 km w warunkach miejskich.
Alternatywną metodą jest wykorzystanie kalkulatora zużycia paliwa. Jeśli nasz samochód posiada gniazdo OBD II, możemy posłużyć się czytnikiem Bluetooth, aby za pomocą smartfona przeanalizować zużycie paliwa. Takie przeliczniki spalania dostępne są zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Należy jednak pamiętać, że te pierwsze bardzo często odznaczają się wysokim marginesem błędu, podając nam dane mocno przybliżone.
Wiemy już, jak obliczyć zużycie paliwa. Ostatnią rzeczą, którą także warto sprawdzić w naszym samochodzie, jest rezerwa. Wielu kierowców nie wie bowiem do końca, na ile kilometrów starczy im jeszcze paliwa, gdy zapala się ostrzegawcza lampka. Wystarczy sprawdzić, jaka liczba pojawi się na dystrybutorze, gdy zatankujemy samochód do pełna z poziomu rezerwy. Wynik odejmujemy od łącznej pojemności baku, aby uzyskać przybliżoną wielkość rezerwy paliwowej.