Jak dbać o szyby w samochodzie?

28-05-2021 13:04

Wystarczy je umyć! To prawdopodobnie najczęstsza odpowiedź na pytanie, jak dbać o szyby w samochodzie. Można jednak zrobić znacznie więcej i cieszyć się niezniszczonymi szybami w samochodzie przez lata.

Czysta i niezniszczona szyba, zwłaszcza przednia, ma ogromny wpływ na komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Zarysowania będą powodowały powstawanie różnego rodzaju załamań światła, a ślady po uderzeniu kamienia mogą być powodem do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. O szyby w samochodzie należy więc bezwzględnie dbać. Jak należy się z nimi obchodzić?

Uwaga na płyn do spryskiwaczy oraz preparat do mycia szyb!

Tak, jak czytamy skład tego, co kupujemy do jedzenia, warto też czytać skład płynu do mycia samochodowych szyb. Nie wolno kupować takiego, w którego składzie znalazł się amoniak. Substancja ta może niewłaściwie oddziaływać na uszczelki szyb. O płynie do mycia szyb z amoniakiem powinni zapomnieć także wszyscy posiadacze aut z szybami przyciemnianymi folią - może on bowiem powodować przebarwienia. Nie jest także obojętny dla ludzkiego zdrowia, więc lepiej nie wdychać jego oparów.

Kupując dobry płyn do mycia szyb, najlepiej zaplanować w zestawie do niego dobrej jakości miękką ściereczkę, np. wykonaną z mikrofibry. Warto pamiętać także o jej systematycznej wymianie. To zdecydowanie tańsze niż wymiana samochodowej szyby.

Mycie bocznych szyb najlepiej zacząć od umycia samych uszczelek, w które przy zamykaniu okna wchodzi szyba. W innym razie wypucowana szyba będzie brudna już po zamknięciu i otwarciu okna. Zostanie na niej po prostu mało atrakcyjnie prezentujący się rant.

Zima, czyli największa próba dla szyb

W okresie zimowym o uszkodzenie szyby w samochodzie najłatwiej. Poranne skrobanie nie wpływa najlepiej na ich kondycję. W tym czasie najlepiej sprawdzają się samochody wyposażone w podgrzewaną przednią szybę. Niektóre auta mają też wysokowydajne nadmuchy. One też mogą być pomocne w rozmrożeniu skutej lodem tafli szkła.
Najgorszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji użycie twardej skrobaczki do szyb. Nowe rysy gwarantowane! Jeśli okno jest naprawdę solidnie zamarznięte najlepiej użyć specjalnego środka, który przyspieszy topnienie lodu. Można go dostać w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym lub w salonach Seat.
Niektórzy stosują również różnego rodzaju domowe sposoby, takie jak mieszanka wody z octem, która pokrywa się przednią szybę wieczorem przed spodziewaną nocą z przymrozkiem. W sprzedaży są również różnego rodzaju maty i folie chroniące szyby przed zamarzaniem.

Uwaga na odpryskujące kamienie

W okresie zimowym najłatwiej też o mechaniczne uszkodzenie szyby kamieniem lub kawałkiem żwiru do posypywania ulic. Nie musi on wcale wylecieć spod dyszy piaskarki. Wystarczy, że wydostanie się spod koła jadącego przodem samochodu. W tym przypadku pozostaje liczyć na szczęście, że do niczego takiego nie dojdzie. Warto też podczas jazdy zachowywać bezpieczną odległość od innych uczestników ruchu.